Чорнобильська трагедія — найбільша екологічна катастрофа сучасності. 39 років тому о 00 год. 23 хв. 26 квітня 1986 року вибухнув реактор четвертого енергоблока Чорнобильської АЕС. Великий викид радіоактивного пилу піднявся на висоту 1500 м і був перенесений вітром до Скандинавії, Центральної та Південно-Східної Європи, Північної Італії. Спершу комуністичне керівництво України та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень про Чорнобильську катастрофу американськими та європейськими засобами масової інформації розпочалася евакуація мешканців із заражених районів. Радіоактивного ураження зазнали насамперед ліквідатори катастрофи (військові, фахівці, котрі гасили пожежу, дезактивували місцевість, споруджували захисний комплекс – саркофаг). Уражено 5 млн га земельних угідь, створена 30-кілометрова зона відчуження. Внаслідок Чорнобильської катастрофи у світі постраждало майже 5 мільйонів людей, забруднено радіоактивними нуклідами орієнтовно 5 тисяч населених пунктів. Крім України, вплив Чорнобильської катастрофи відчули на собі Швеція, Норвегія, Польща, Велика Британія та інші країни. З 1991 р. смертність населення в Україні стала перевищувати народжуваність.
2000 рік: територія ЧАЕС стає все більше схожою на будівельний майданчик. За сприяння ЄС йде підготування до більш надійного зберігання відпрацьованого ядерного палива, перероблення радіоактивних відходів. Країни-донори міжнародного Чорнобильського фонду провели будівельні роботи на майданчику об’єкта «Укриття». Життя на ЧАЕС продовжується, це коштує нашій державі приблизно 300 мільйонів гривень щорічно.
Після 2010 року зона відчуження поступово перетворюється на унікальний природний заповідник. Багато любителів-екстремалів з усього світу готові пройтися її туристичними маршрутами. До прикладу: вчені стверджують, що чорнобильські собаки зазнали генетичних змін, які не піддаються поясненню. За словами дослідників, за останні чотири десятиліття ці собаки зазнали швидкої еволюції і зараз генетично відрізняються від інших собак у всьому світі.
2022 рік. Чорнобильська зона – один із напрямків наступу військ рф на Київ. Окупація призводить до небезпечних ігор із захопленням атомних електростанцій (зокрема, Чорнобильської та Запорізької), які в перші дні повномасштабного вторгнення і донині є полігоном бойових дій та спробами шантажу світу ядерною зброєю. Жертвами стали і російські військові, які за наказом командування окопалися і місяць перебували в Рудому лісі (одному із найзабрудненіших радіацією місць зони відчуження), отримавши практично смертельну дозу опромінення.
2025 рік. російська армія в ніч на 14 лютого атакувала ударним дроном саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС. Там виникла пожежа, яку оперативно загасили рятувальники. На щастя, на об'єкті підвищення радіаційного фону не зафіксовано.
Чорнобильська катастрофа – попередженням людству, наскільки крихким може бути наше майбутнє з неконтрольованою радіацією. Нинішня поведінка рф знову ставить світ на межу катастрофи, і це треба зупинити. У день річниці Чорнобильської катастрофи про її наслідки варто нагадати усім світовим лідерам та громадським організаціям.
Запрошуємо шановну університетську громаду на науковий абонемент бібліотеки ознайомитися з добіркою матеріалів ілюстрованої книжкової виставки до Дня Чорнобильської трагедії.